AcroYoga – ta popularna ostatnio dziedzina aktywności fizycznej, stanowi niezwykłe połączenie elementów znanych z jogi, akrobatyki oraz masażu tajskiego. Każda z wspomnianych tu form, święci triumfy pośród mieszkańców największych, miejskich dżungli świata, poszukujących chwili wytchnienia od zabójczego tempa życia. Tym bardziej zatem kumulacja wskazanych wyżej dziedzin aktywności sprawia, iż AcroYoga zyskuje na świecie rzesze fanów praktykujących ją niemal w każdym możliwym miejscu, od szczytów górskich począwszy po najmniejsze skrawki miejskich skwerów skończywszy.

Jednak jeżeli jeszcze zastanawiacie się dlaczego powinniście zainteresować się tą nową aktywnością spieszymy z odpowiedzią!

Przede wszystkim zacznijmy od kilku rzeczy które powinniśmy wiedzieć o AcroYodze…

ZASADA 1: NIE BÓJ SIĘ BRAKU DOŚWIADCZENIA:

Najważniejsze – aby zacząć trenować nie musicie mieć za sobą wieloletniego doświadczenia w gimnastyce czy akrobatyce. Prawdę powiedziawszy, na pierwszych treningach AcroYogi nie jest wymagana absolutnie żadna wyjątkowa sprawność fizyczna. Trening AcroYogi pozwoli Ci posiąść wszystkie niezbędne umiejętności do wykonywania wszelkich karkołomnie wyglądających elementów.

ZASADA 2: WRZUĆ NA LUZ!

Pozwól się ponieść – ważnym aspektem ćwiczeń jest zaufanie i umiejętność poddania się ruchowi. Dobre szkoły AcroYogi to takie, w których nauczyciele tworzą bezpieczną przestrzeń w jakiej uczestnicy bez obaw o swoje zdrowie, uczą się jak prawidłowo i bezinwazyjnie dla swojego organizmu, poddać się ruchowi.

ZASADA 3: ROZMIAR NIE MA ZNACZENIA!

Możesz myśleć, że tylko drobni ludzie unoszą się w figurach AcroYogi na podobieństwo piórek. Nic podobnego! AcroYoga przeczy grawitacji. Technika jest ważniejsza od siły!

źródło: YT – Furthermore from Equinox

DLACZEGO WYBRAĆ ACRO YOGĘ?

1. AcroYoga poprawia koncentrację!

Aby ściśle współpracować z partnerem lub partnerami, musisz świadomie skoncentrować się na utrzymaniu raz obranej pozycji. Bezpieczeństwo Twojego partnera, jak również Twoje własne, zależy od zdolności i chęci wzajemnego rozumienia Waszych zdolności fizycznych, komunikacji werbalnej i niewerbalnej – wyrażanej poprzez ruchy Waszych ciał. Praktykuj medytację, która pomoże Ci odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię. Zrozum, że potrafisz być jednocześnie silny i stabilny, a i elastyczny oraz energiczny. Masz w sobie wszystko, czego potrzebujesz.

2. Acro Yoga pomaga budować relacje!

Znalezienie w relacji z innymi, jedności i partnerstwa, pozwala na odkrycie i wyzwolenie głębokiej miłości oraz szacunku do siebie samych, zwiększa także naszą empatię względem otoczenia. Intuicyjna komunikacja, która dominuje w AcroYodze, pozwoli partnerom przystępującym wspólnie do treningów, doświadczyć zupełnie nowych form porozumienia, ponad kanałem komunikacji werbalnej. „Wiedza” o sobie – zwłaszcza ta intuicyjna i nie-przegadana, doprowadzi do pogłębienia waszych wzajemnych relacji.

Hippie Habits - Blue Wings - joga, yoga - fitness - sportswear
3. Acro Yoga pomaga stawić czoła stresowi!

Przemilczane konflikty kumulują się i mogą powodować niekontrolowane wybuchy. Aktywność fizyczna pomaga nam rozładować niepotrzebne napięcie i wyzbyć się stresu. Zamiast jednak stawiać na nieco bardziej „agresywne” i dynamiczne formy tejże aktywności, warto połączyć przyjemne z pożytecznym, a rozładowanie napięcia, związać z poszukiwaniem harmonii i wewnętrznego ładu. ArcoYoga pomoże Ci w tym najlepiej!

4. Acro Yoga uczy podejmowania szybkich decyzji!

Propriocepcja, czyli świadomość ciała w przestrzeni, kształtuje się tu w praktyce. AcroYoga zmusza Cię do wyrobienia w sobie nawyku samokontroli, rozumianej jako natychmiastowa zdolność dostosowania się do zmieniających warunków wewnętrznych i zewnętrznych, zamiast usztywniania się w raz zaplanowanej pozycji. Pokazuje, że wszystko może przesunąć się choćby odrobinę, zagrażając już stabilności całej konstrukcji, a nawet runąć z impetem na ziemię. Uczy, jak zachowując spokój i nie tracąc pewności siebie, dostosowywać się do nowych realiów. To nauka, która przyda się nie tylko na macie, ale i w całym Twoim życiu!

5. AcroYoga uczy jak zachowywać zdrowy balans!

Kiedy ostatni raz się zatrzymałeś się i ustaliłeś, jak wiele dajesz z siebie i czy otrzymujesz w zamian odpowiednio dużo? Bywa, że życie wymaga od nas nieustannych poświęceń. Uczymy się jak wspierać innych i nieść każdorazowo bezinteresowną pomoc. Nie potrafimy jednak wymagać adekwatnego wsparcia od otoczenia. W AcroYodze, zwłaszcza w przypadku figur realizowanych wspólnie z partnerem, odpowiedzialność za pewność i stabilność Waszego położenia, ponoszą na równi oboje partnerzy. To ważne, aby nauczyć się, że nie wszystko zależy od Ciebie, a cały ciężar sytuacji, nie musi spoczywać wyłącznie na Twoich barkach!

AcroYoga - Hippie Habits - Boho - sportswear - legginsy - odzież sportowa

Jeżeli zafascynował Was świat AcroYogi rozejrzyjcie się w swoim mieście za szkołami które pomogą Wam rozpocząć naukę tej niezwykłej aktywności. Póki co w Polsce nie ma jeszcze wielu doświadczonych nauczycieli jednak na pewno w Waszej okolicy można znaleźć jeżeli nie szkołę prowadzącą regularne zajęcia to chociaż warsztaty na których poznacie podstawy AcroYogi.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *